Дали Бог сака?

Колку Бог ме сака?

Од Грантли Морис

* * *

Добивање на личен откровение од

Божјата љубов за тебе

Македонски

This webpage in Srpski, English, German,  Portuguese,  Bemba

 

 

 

 

[logo]

Net-Burst.Net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Откривање на Божјата љубов кон тебе

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Како да знам дали Бог те сака

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дали идејата за љубовта прави да се чувствувате сомничаво, непријатно или уште полошо? Ако е така, Бог разбира, тоа е помалку невообичаено отколку што често се претпоставува, а најдоброто место за започнување на Вашето патување е Чувството непријатно за љубовта . Инаку, ве молиме продолжете.

Понекогаш се прашувам дали обидот да се опише највеличественото зајдисонце на некој кој е слеп од раѓањето ќе биде полесен отколку да го направи овој вовед убедлив на разочарани милиони луѓе чиј вкус на љубов досега е во голема мера ограничен на човечките несовршености. Горчливото разочарување што го искусуваат луѓето предизвикува многу од нас да ја изгубат надежта да пронајдат вистинска, несебична љубов кон Божјите пропорции – дури и во самиот Бог.

Сепак, се додека не се скршени од суровата реалност на човечките недостатоци,се чини дека сите копнееле да бидат вљубени.

И возбудливоста и исполнувањето, да се биде во љубов, е континуиран извор на чудо и радост, носејќи радост и задоволство како ништо друго. Тоа го прави животот вреден за живеење; преобразувајќи го сивилото на постоењето во чиста возбуда. Тоа е она за што сме создадени, иако човечките односи дозволуваат само неостварливи, често фрустрирачки, глетки на тоа. Само Бог го има божественото совршенство кое го сакаме во љубовта, но она што нè враќа назад е неоснованиот страв дека Божјата љубов кон нас е плитка – и повеќе клиничка од црвената жешка страст на некој возбудлив кој е лудо вљубен во нас.

Се чини дека е премногу добро да биде вистинито, но вистината преголема за умот е дека феноменалниот Бог на совршенството, за кого ништо не е невозможно, е страстно вљубен во тебе – да, тебе – повеќе отколку што некој човек некогаш се почувствувал за некого. Никој не може да очекува да се убедите во ова Curriculum од една кратка веб-страница, но мора да почнеме некаде.

Знаеме дека срдечната љубов кон Бога и љубовта кон целото човештво е главен приоритет на Бога за нас (Марко 12: 28-31), а сепак се бориме да сакаме како што би треабало.Ова е во голема мера поради тоа што ги враќаме работите назад. Се обидуваме да сакаме за да ја добиеме Божјата љубов. Тоа е како да се обидувате да возите автомобил без гориво. Она што започнува со целиот процес е откровение за тоа колку веќе е вљубена во нас Бог.

  1. Јованово 4:19 Сакаме затоа што прво нѐ сакаше.

Клучот за да се вљубиме во Бог – и да останеме вљубени во него и да го сакаме човештвото – не се наоѓа толку многу во обидот да се сака, туку едноставно да се засолниме во Божјата љубов кон нас. Откривањето и приврзувањето кон вистината дека Бог е воодушевен од нас постојано нѐ привлекува и преобразува. Тоа е исто така тајната на победничкиот живот. Како што напишав на друго место:

  Кога се чувствувате поразени, една од најважните работи е да се фокусирате на Божјата голема љубов кон вас и да не дозволите измамничките духови да ве натераат да мислите дека Бог ви се лути кога ќе паднете во грев. Да, Бог е разочаран, но кога мало дете со добри родители трча и паѓа, што е првото нешто што го прави? Тоа гледа во мама или тато за утеха. Вие, исто така, треба да се сретнете во рацете на тато за удобноста што ви треба. Бог е на ваша страна. Тој се грижи длабоко за вас. Сепак, твоите духовни непријатели сакаат да те натераат да се чувствуваш вознемирен што трчаш кон Бога. Тие знаат дека ние инстинктивно се оддалечуваме од некој за кого се плашиме дека може да ни се лути или да не биде задоволен сас.Твоите непријатели сакаат да те оддалечат одединствениот кој навистина може да ве избави и да ги победи нивните обиди да ве урне.

Целиот ваш живот ќе засвети кога ќе знаете во секое влакно од вашето битие што е Семоќниот Бог, да употребиме еден од најблиските човечки изрази, лудо заљубен во вас.

Ништо не е толку возбудливо, исполнето и топло на срцето колку што е да се биде сакан од најубавата личност во универзумот.

Никој не ве познава како нашиот Создател. Тој е со вас секој момент од вашето зачнување. Никој не ја чувствува секоја болка и ужива во вашата среќа како Бог. Никој не сака да ве возвиши и да ве опсипе со подароци колку него.

Повеќе од се друго во вселената, гледајќи во бескрајноста на Божјата лична, страсна љубов, ќе го преплави животот со мир и сигурност. Потоа, ниту смртта ниту катастрофата никогаш не можеле да ви ја одземат вечната љубов што треперела во вас Одеднаш животот ќе има значење како никогаш порано.

Да, Бог со сили надвор од нашите најлуди соништа ужива во тебе, те љуби пострастн од најпосветената мајка или најгордт татко или баба и дедо, и повеќе од било кој љубовник кој некогаш љубел.

А сепак Божјите духовни непријатели немилосрдно ги наметнуваат начините да ја поткопаат вашата свесност за чистотата и интензитетот на безграничната Божја љубов кон вас. Секој христијанин на оваа планета е подложен на овој повторен напад. Останувајќи постојано свесни за Божјата љубов кон нас и убедени во неговата големина е еден од најголемите и немилосрдни предизвици на животот.

Неоснованиот страв дека љубовниот, простувачки Господ се лути на нас, е како угнетувачка магла. Тоа нè исфрла од ентузијазам и ја ослабува нашата желба да соработуваме со Бог во примањето на прекрасните работи кои нашиот сакан Господ копнее за нас да уживаме. Спротивно на тоа со уверување дека Кралот на сите кралеви е воодушевен од вас; дека постои вистинска смисла во тоа дека си центар на неговиот универзум и дека е несебично посветен на максимизирање на вашата вечна среќа. Поглед кон Божјата бесконечна љубов за вас ќе ве поттикне да победите во секоја област од вашиот живот. Вашата вера ќе се издигнува и ќе бидете инспирирани на неверојатни висини и достигнувања.

Значи, обележете или забележете ја веб-адресата на оваа страница за да се осигурате дека нема да ја изгубите, а потоа разгалете се со истражување на секоја врска подолу. Секој од нив е мотивирана за да ја интензивира вашата свест и уживање на најискрената љубов што некому би можела да сонува. Додека продолжувате преку врските, ќе најдете утеха и помош во намалувањето на сомнежите дека Бог ве гледа како посебни и е вљубен во вас; во сомнежите дека Бог е љубезен и дека е навистина добар и љубезен, несебичен и фер.

Вие не би поверувале колку сум возбуден што ве одведам во највозбудливата и исполнета авантура на животот. Ако, пак, сакав да ви помогнам да ги доживеете висините на играњето спорт, колку што би сакал да го сторам тоа за вас, многу ќе зависи од вас колку ќе стигнете далеку. Значи, тоа е најголема авантура на животот: јас ќе направам се што е можно, но колку повеќе ib ќе го вметнете во себе, толку ќе биде зачудувачки резултатот. Всушност, без оглед на тоа кои сте, ако ја надминете мојата решителност да го побарам срцето на Бога, нема причина зошто да не можете да го надминете моето уживање во Бог. Јас ве предизвикувам да ме засрамите само правејќи го тоа. Очигледно, не можам да ве одведам таму каде што сум бил, но јас ќе бидам длабоко почестен ако Бог ми даде привилегија да го посочам патот.

Пред да почнеме да нурнеме треба да се молиме. Ве молам придружете ми се.

  Возљубен Боже, те
  молам да бидеш љубов на мојот живот. Слушам за другите што имаат бесмислени чувства за тебе и драматични духовни искуства, но понекогаш ми се чини дека моето единствено чувство е да се биде изоставен. Сакам да те најдам топол и интимен и совршен во сите твои начини, но понекогаш ми се чини дека си ладен и вознемирен и повеќе заинтересиран за другите луѓе.

  Ако навистина си Бог на бескрајната љубов, Богот чија љубов е толку зачудувачка што го надминува знаењето (Ефесјаните 3:19) со моќ да оди далеку подалеку од она што можам да го претпоставам или мислам (Ефесјаните 3:20) , се осмелувам да побарам љубов што ги надминува моите соништа.

  Сепак, не сакам само возбуда и исполнување, туку реалност. Не сакам да бидам измамен од сентиментални глупости. Ниту, пак, сакам да се бидам заведен од површности така што ќе ги пропуштам чудата што ги нудиш. Не сакам да се залажувам, ниту да пропуштам од најдоброто што го имаш за мене. Те молам, отвори ми очите кон твојата вистинска природа. Сакам да те запознаам каков што навистина си и да имам храброст и убедување да го посветам животот на она што го откриваш. Затоа те барам за духовно откровение, божествена средба толку моќна што, дали станува збор за бавно или брзо, завршува со додавање на цела димензија во мојот живот. Ако си убав – како што велат убавите луѓе– да те знам, значи да те љубам, и ако те познавам значи навистина да живеам (Јован 17: 3), отвори ми ги очите кон совршенството и неверојатната убавина на твојата добрина.Освои ме. Ако најголемата заповед е да те сакам, мојот Бог, со целото мое срце, душа и ум (Матеј 22: 37-38), овластиме да те барам додека не добијам откровение на твојата љубов која е толку реална и огромна. Јас навистина се заљубам во тебе.

  Не од гордост или себичност, но од копнеж да те воoдушевам. Сакам повеќе од тебе,повеќе отколку од она за кое просечното христијанство живее. Може ли да одлучам да сторам сѐ што е потребно, не за да си наштетам и да го скршам твоето срце со тоа што ќе се задоволам со помалку од единственото исполнување и височини на екстаза и интимност со тебе дека Христос претрпе незамислива агонија за ти и јас да уживаме.

  Јас сум малку загрижен за тоа каде би можело да доведе ова, но совршената љубов го отфрла стравот (1 Јованово 4:18) и ти треба да бидеш Совршена љубов. Ако навистина си Совршена Љубов, само ти си навистина безбеден и јас се отворам за тебе. Дојди со мене додека ги читам следните страници. Овозможи ми да ги користам како нуркање во длабока духовна реалност.

  Пред да можам да очекувам од тебе да го направиш ова, сепак, има еден проблем што треба да се реши. Соочувањето со ова не треба да биде толку тешко како што се изгледа, бидејќи една од ослободувачките работи околу приближувањето кон тебе е дека навистина можам да бидам јас. Не морам да ги кријам моите грешки затоа што веќе ги знаеш. Освен тоа, во својот збор постојано велиш дека си желен да ги очистиш сите оние кои ги признаваат своите грешки и дека ги подигнувате сите што се понизиле.

  Не можам да очекувам да ги отворам очите кон твојата љубов ако ги заслепив очите со ароганција. Затоа, треба да дојдам чист со тебе. Те нарекувавв Бог, а сепак те критикував како да си глупав, а јас бев оној со бесконечно знаење и мудрост. Јас те нарекувам Господ (што значи Господар) и ти наредив – "Господи, направи го ова, Господи, направи го тоа" – како да сум господар и ти си мој роб. Во реалноста никому не должиш;ние тидолжиме сè. Даваш, даваш и даруваш, и во самоцентричната ароганција, секој од нас зема и зема и зема. Никогаш не си ни згрешил; ние ти згрешивме премногу илјада пати за да можеме и да изброиме, а сепак си продолжил да го вртиш и другиот образ и продолжуваш да простуваш, а ние сме имале страшна смелост лажно да те обвиниме.

  Тоа не се само други луѓе кои го направиле ова, Господе: и јас сум виновен за тоа. Не само што го барам твоето простување и чистење,те молам да ми покажеш што треба да направам за да соработувам со тебе во искоренувањето од мојот живот на ароганцијата, горчината и други немири кои духовно би можеле да ме заслепат; замаглувајќи ја мојата способност да ја видам твојата убавина.

  Па сега, ако сум дал доволно време за да ги решиш овие клучни прашања, дојди со мене додека одам низ овие веб-страници.


  Još Македонски hrišćanskih stranica od istog autora

  Srpski

  Сфаќајќи колку сме сакани од Бога, не само што го предизвикува нашето уживање во Бог, туку и го поттикнува секој аспект од нашиот духовен живот. Свесен за тоа колку е критично важно, го вложив мојот живот во пишување неколку веб страни за да ви помогнам во ова.

Možeš da pronađeš ljubav: Šta tvoje fantazije otkrivaju

Vi ste voljeni! Poznavanje Božije ljubavi prema tebi

Vi ste posebni Bogu! Zbog čega ste nezamenljivi u Božijim očima

Zadivljujuća ljubav: Beskrajna ljubav beskrajnog Boga

* * *

 

 

 

 

[logo]

Net-Burst.Net

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разбирање на Божјата љубов за тебе

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Како да знам дали Бог ме сака

 

 

 

 

[logo]

Net-Burst.Net

Deepening your Awareness of God’s Personal Love for You

You Can Find Love

  Available in many different languages and even different levels of English, this webpage explains how God is the Perfect Partner we yearn for. Though we try countless substitutes, everyone’s deepest craving is for intimacy with God. In this page you will learn how to commence the most exciting experience any human can have.

You are loved!

  Burst through doubts about God’s love for you and bask in his matchless love.

To God, You Are Special!

  A short but powerful look at the intensity of God’s love for you as an individual. To him you are unique and irreplaceable.

Why God Loves You as Much as Anyone

  Though it is easy to mistakenly think of oneself as second class, no one in the universe is more important to God than you.

Feeling Loved by God

  Help when you yearn to feel God’s love, but cannot.

God’s Tender Love

  A short footnote to a webpage bringing together amazing, heart-warming Scriptural insights into the depth and tenderness of God’s feelings for you.

Staggering Bible Truths About God’s love, and How to Believe Them

  Long, but highly recommended. It is the detailed page referred to earlier.

Obstacles to Believing You are the Apple of God’s Eye

* Doubts about God’s Goodness

  The slightest doubt about God’s goodness will deeply erode our ability to know how passionately loved of God we are, and will damage our ability to delight in him and enjoy him.

  If key people in your life – perhaps even Christians – have been cold or critical or treated you harshly, it is usual to end up thinking this is how God feels about you. In reality, the forgiving Lord feels warmly and tenderly towards you. He believes in you and sees you in the best possible light. For biblical proof that God longs for you to be kind to yourself, see Hate Yourself? God doesn’t!

  The fruit of the Spirit (Galatians 5:22-23) – the very heart of God – include selfless love, gentleness, patience, kindness, goodness, and faithfulness, and yet the deceiver, the enemy of our souls keeps tempting us to worry that God might be harsh, unfair, quick to condemn, reluctant to forgive, egotistical and lacking in compassion.

  For help with this, please see:

   Is God Like a Perfect Mother?

    Those who through bad experiences with men are apprehensive about what seems the masculine or fatherly side of God can warm to the knowledge that God’s beautiful nature has aspects that in humans would be called feminine or maternal. Both genders were made in God’s image. Warm to the realization that God epitomizes – and far surpasses – the best of both.

   Hate God?

    No matter how much you might think you hate God, you have simply misunderstood. You actually agree with him more far than you realize.

   God’s Wonderful Will For You

    The Almighty is not a kill-joy, nor arrogant, nor selfish. No one has your best interests at heart like your Lord.

   The Ultimate Revenge

    Explains how, at stupendous cost to himself, the good Lord has resolved the seemingly impossible tension between him loving his enemies (including your enemies) and yet passionately wanting to vindicate you and shower you with his extravagant love by fully avenging every injustice you have ever suffered.

   Why God’s Anger is Comforting

    Surprising insights into why God’s Anger reveals his love. Correctly understood, God’s wrath makes him even more lovable.

   God & Suffering

    Still more help

* Feelings

  Rarely do feelings perfectly match reality. There are big differences, for example, between being afraid and being in danger. So it is with being stupendously loved of God and feeling loved.

  God intends us to live by faith, not feelings, and it is vital that we do this because such things as medically-induced depression or anxiety (often undiagnosed) or spiritual trials or satanic attacks, deepen or even grossly distort one’s feelings.

  For a much deeper understanding of this vital topic, see:

* Fearing God might have totally rejected you

  For help, see:

   Rejected by God?

    This shows powerfully through Scripture how God did not give up on people even when on the surface he seemed to give them no hope of acceptance.

   Extreme Grace

    About a Christian who kept doing all he could to force God to reject him. A deeply moving testimony highlighting God’s tenderness and extreme patience and love toward us.

   Unforgivable?

    This links you to vast resources for people riddled with guilt and hopelessness

* Feeling you have let God down

* When God seems to favor other Christians over you


More Help in Fostering Your Love for God

In Love with God

  A woman inspires us as she tells of her passion for God despite at one time feeling let down by him.

Jesus, Our Brother, Our Example

  The love God has for you is not only like that of the perfect friend, lover, mother and father, but also like that of the perfect brother or sister. To be born again means that, spiritually, we have in our being the very genes of God. Explore the exciting implications.

Love’s Rest

  Enjoying God: God’s Cure for Burn Out.

Developing Your Love Affair with God

  Expounds all the elements involved in developing intimacy with God.

How to Fall More in Love with God

  Although the topic of prayer is featured, this page, and the one it leads to, will significantly help you fall in love with God, with simple, practical suggestions.

Related Topics

Is Your God Too Small? How to Know God Deeper

  A Very Important Webpage

When Doubt Knocks

  Earlier links above focus specifically on doubting God’s love. This deals with doubting in general.

How to Change Your Self-Image

  Our self-image deeply affects our ability to believe we can be loved. We need to see ourselves through God’s eyes, not through our own eyes or our guess as to how other people see us.

Comfort, Understanding and Healing for Abuse Survivors

  Regardless of one’s gender, one of the many benefits of healing from physical or sexual abuse or child abuse is an increased ability to feel. It has enormous implications for our ability to feel God’s love and to trust and enjoy him.


As an act of thanks for this website, Toni Gilyard sent me her poem ( © Toni Gilyard, 2002, 2006) that lets us glimpse the exquisite delight each of us can find in God’s love. She writes of God:

  You are intimate and obvious
  and delicious and satisfying
  and intoxicating and sobering
  You are passionate and steady
  and amazing and gentle
  and invigorating and oh so very quiet . . .
  I am out of words for now
  words describe . . . and limit
  words contain – restrict – define and explain
  Let me be out of words for now
  Let me stay here in this silent love . . .
  Resting in the glaring mystery of you
  Hushed in the majestic awe of you . . .

Net-Burst.Net [logo] Net-Burst.Net


Topics Covered in the Entire Site

 

 

 

 

[logo]

Net-Burst.Net